Comments 0
Genel

Aracınızda sıvı dezenfektan ve maske bulundurmak artık zorunlu hale geliyor. Bir süredir gündemde olan özel araçlarda maske ve dezenfektan bulundurma zorunluluğu, yürürlüğe giriyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan bu karar neticesinde, özel aracıyla seyahat eden kişiler aracında maske ve dezenfektan bulundurmak zorunda olacak.

Toplu Taşıma Araçlarından Sonra Özel Araçlar

Koronavirüsle mücadele kapsamında pek çok önlem alınıyor. Yakın bir zaman önce, otobüs, minibüs, metro vb. tüm toplu taşıma araçları için maske takma zorunluluğu getirilmişti. Ayrıca toplu taşıma araçlarında dezenfektanlarda bulunuyordu. Toplu taşıma araçlarından sonra, birden fazla kişinin bulunduğu özel araçlarda da maske ve dezenfektan bulundurma zorunluluğu yürürlüğe giriyor. Bu kapsamda, maske ve dezenfektan bulundurma zorunluluğu olan araçlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Hususi Araçlar
  • Taksiler
  • Özel Halk Otobüsleri
  • Metro Ve Tramvaylar
  • Fabrika Ve İşyerlerinin Servis Araçları
  • İl Ve İlçeler Arası Ulaşım Sağlayan Araçlar
  • Minibüsler
  • Belediye Otobüsleri

Tüm bu ulaşım araçlarında, maske ve sıvı dezenfektan bulundurmak zorunlu hale geliyor. Koronavirüsle mücadelenin hız kesmeden sürdüğü bu günlerde, pek çok tedbir ardı ardına alınmaya devam ediyor.

Maske ve Dezenfektan Bulundurmamanın Cezası

Maske ve dezenfektan bulundurmayan araç sürücüleri, para cezasıyla karşılaşacak. Yürürlüğe girecek olan araçlarda maske ve dezenfektan bulundurma zorunluluğuna uymayan sürücüler, 3.188 TL para cezasına çarptırılacak.

Araçlarda Sosyal Mesafeyi Korumak Önemli

Koronavirüs ile birlikte, sosyal mesafe kavramı da hayatımıza girdi. Virüsten korumak ve korunmak için 1,5 metre sosyal mesafe kuralına uymak oldukça önem arz ediyor. Toplu taşıma araçlarında sosyal mesafenin korunması adına, alınabilecek yolcu sayısı azaltılıyor. Toplu taşıma araçlarına, araç kapasitesinin yarısı kadar yolcu kabul ediliyor.

Virüsten Korunmak İçin Hijyen Şart

Virüsten korunmak için hijyenin şart olduğu pek çok uzman tarafından söyleniyor. Özellikle ellerin sık sık sabunla yıkanması, büyük bir önem arz ediyor. Su ve sabuna ulaşmanın kolay olmadığı alanlarda, sıvı dezenfektanlar devreye giriyor.

Maske Takmak Önemli

Maske takmak kişinin hem kendi sağlığını koruması hem de diğer insanları tehdit altına sokmaması için önemli görülüyor. Özellikle ev izolasyonunda olup dışarı çıkmak zorunda kalanların, mutlaka maske takması gerekiyor. Kalabalık alanlara giren ve toplu taşıma araçlarını kullanan yolcular da, maske ile korunmaları konusunda bilinçlendiriliyor.