Comments 0
Genel

Son yıllarda benzin fiyatları ile birlikte dizel motorlu araç satışları da aynı oranda artış yaşanmaktadır. Eğer dizel motora sahip bir araç, dikkatli kullanıldığında ve aracın bakımı da düzenli bir şekilde yapılır ise benzinli araçlarda daha uzun bir ömre sahip olmaması için hiçbir sebep yoktur. İyi bakılan dizel araçlar 300.000 – 400.000 km’ye kadar yol yapabilirler. Dizel motorlu ağır araçlar iyi bakıldıkları takdirde 1.000.000 km’ye kadar yol yapabilme imkanı sağlarlar. Bununla beraber eğer ikinci el bir dizel motora sahip olan bir araç satın alınacak olursa, bakım ve kontrollerinin düzenli yapılıp yapılmadığını iyi araştırmak gerekir.
Dizel motorlu araçların mekanik aksam içerisinde buji (ateşleme sistemi) bulunmaz. Bu sebeple dizel motorlu araçlar çalıştırılırken öncelikle kontak yarıya kadar çevrilerek beklenmeli ve uyarı ışıkları södükten sonra araç çalıştırılmalıdır. Motor yeteri kadar ısınma problemi yaşadığında uyarı ışıkları sönecektir. Uyarı ışıklarının sönmesinin ardından ve motor çalıştırıldıktan sonra da en az 1 dakika kadar beklenmeli ve aracın öyle hareket ettirilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu tavsiye, motor her ne kadar çalışacak kadar ısınmış olsa da, harekete geçecek kadar ısınmış olması içindir.
Aşırı soğuk havalarda araca zarar verilmemesi adına bu süre 2 – 3 dakikaya kadar çıkarılabilir. Ayrıca dizel motorlu araçlar stop ettirilmeden önce de 1 dakika kadar beklenmesi yine uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Eğer araç ile uzun bir yolculuktan dönülüyor ise stop ettirilmeden önce 2 – 3 dakika kadar uzatılabilir. 10.000 km’de bir ise aracın yağ değişimi ve gerekli bakımları yapılmalıdır. Yağ değişimi yapılırken de yağ filtresi ile motor filtresi de değiştirilmelidir.