Comments 0
Genel
no_image

Ehliyet sınavında araca biner binmez ilk olarak koltuğunu ayarlayan birçok kişi ehliyetini aldıktan sonra aynı özeni göstermemektedir. Halbuki beklenmedik durumlarda araca zamanında ve uygun şekilde müdahale edebilmek için koltuk ayarının yapılması son derece önemlidir. Olası bir kaza anında yaralanmaların minimum düzeyde olması ve uzun yolculuklarda ağrıların önlenmesi açısından önemli olan koltuk ayarı ile ilgili faydalı bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Debriyaja tam basacak şekilde ayarlama yapılmalı
Güvenli sürüş için fren ve debriyaj pedallarının rahat kullanılması şarttır. Bu nedenle doğru koltuk pozisyonunu ayarlamaya buradan başlamak gerekir. Debriyaj ve frene tam basıldığında bacak düz olmamalı ve koltuk pedala yetişmek için vücudu hareket ettirmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Dizin 150 derecelik açı yapacağı şekilde koltuğu ayarlamanın hem güvenlik hem de sağlık açısından ideal olduğu unutulmamalıdır.

Koltuk ile sırt arasında boşluk olmamalı
Pedal kullanımı ile ilgili ayarlamalar yapıldıktan sonra koltuğun sırtlığı ayarlanmalıdır. Koltuğu mümkün olduğu kadar dik kullanmak hakimiyet ve görüş açısı bakımından önemlidir. Sürücü oturduğunda sırtı ile koltuk arasında boşluk kalmamalı. Bu pozisyon hem sırt ve bel ağrılarını azaltır hem de olası kaza anında hasarı minimuma indirir. Sırt kısmının ayarı yapılırken direksiyon hakimiyeti ön planda tutulmalıdır. Sürücü tam tur çevirdiğinde direksiyona rahat bir şekilde yetişebilmeli, sırtını koltuktan ayırmasına gerek kalmamalıdır.

Koltuk başlığı hayat kurtarır
Koltuğun en hayati parçalarından biri olan koltuk başlığının kafa hizasında ayarlanması gerekir. Başlığın üst kısmı ile başın en üst kısmı aynı yükseklikte olmalı ve yatay mesafe iki santim olacak şekilde ayarlanmalıdır. Koltuk başlığı kaza esnasında boynu incinmeden korur, arkadan çarpma durumunda ise hayat kurtarıcı bir rol üstlenir.

Direksiyon ayarı ve tutuşu
Koltuk ayarlarını yaptıktan sonra (özellikle ilk kez kullanılacak otomobillerde) direksiyon ayarı da yapılmalıdır. Direksiyonun dizlere çarpmaması, direksiyon ayarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Özellikle tam tur çevrileceği durumlar da düşünülerek yapılması gereken direksiyon ayarı, direksiyon tutuşuyla da bağlantılıdır. Direksiyon, en hızlı şekilde manevra yapmaya izin veren saat 9’u 15 geçe diye tabir edilen şekilde tutulmalıdır. Ayrıca korna, silecek, sinyal gibi ihtiyaçlara da en kolay bu pozisyonda ulaşılır. Direksiyonu tutarken kollar çok gergin olmamalıdır. Doğru açıyı bulmak için sırtınız koltuğa tam dayanır haldeyken kolunuzu uzattığınızda bileğinizin direksiyonun en üst bölümüne gelmesi yeterlidir.