Comments 0
Genel

Kendinizi hazır hissedince yola çıkın
Yorgun, uykusuz, çok aç, çok tok, sinirli, mutsuz olduğunuz durumlarda araç kullanmamaya özen gösterin. Özellikle şehir içi trafikte gerginliğiniz daha fazla artabilir. Bir de büyük bir şehirde yaşıyorsanız, yola çıkmadan önce trafik durumunu kontrol etmeyi unutmayın. Acil bir durum yoksa trafiğin rahat olduğu saatleri ve yolları tercih ederek istediğiniz noktaya daha keyifli bir yolculuktan sonra ulaşırsınız.

Oturma pozisyonunuzu ayarlayın
Arabadaki oturma pozisyonunuzu iyi ayarlayın. Hem rahat hem de kurallara uygun şekilde oturmanız çok önemlidir. Örneğin sırf rahat olmak için koltuğu 45 derecelik bir açıyla yatırırsanız, hem kurallara uymamış hem de konsantrasyonunuzu bozmuş olursunuz. Koltuğun direksiyona olan mesafesini, kollarınız yaklaşık 45 derecelik bir açı yapacak şekilde ayarlamış olmalısınız.

Şehir içi ve şehirler arası yolculuklar farklıdır
Eğer daha çok şehir içinde araba kullanıyor ve şehirler arası yolculuklara seyrek çıkıyorsanız, şehirler arası yolculuğun ilk saatlerinde çok dikkatli olun. Çünkü şehir içi ve şehirler arası yolculuklar birbirinden farklı deneyimler gerektirir. Uzun zaman sonra uzun yola çıktığınızda araç sollarken gereken mesafe tayinini iyi yapamayabilirsiniz. Bu nedenle ilk sollamalarda dikkatli davranmalısınız ve gerekmedikçe bu teşebbüste bulunmayın. Her iki saatte bir mola vermeye özen gösterin. Bu molaları, yol üzerindeki tarihi ve turistik noktalarda gerçekleştirerek zamanınızı daha verimli ve keyifli araba kullanabileceğinizi de unutmayın.

Rahat kıyafet ve ayakkabılar tercih edin
Özellikle uzun yolda rahat kıyafetler giymeyi tercih edin. Araba kullanırken giyeceğiniz ayakkabı da çok önemlidir. Ayakkabılarınızın, aynı anda iki pedala birden basacak kadar geniş, hissi azaltacak kadar kalın tabanlı ya da ayaklarınızın hareketini engelleyecek kadar uzun topuklu olmamasına özen göstermeye çalışmalısınız.

Arabanızı yakından tanıyın
Aracınızın özelliklerini ve size sunduğu ayrıcalıkları iyi bilin. Arabanızı yakından tanımak, sürüş keyfi nizi ve konforunuzu iyileştirecektir.

Konsantrasyonunuzu bozmamaya çalışın
Araba kullanırken gözünüzü yoldan ayırmayın ve konsantrasyonunuzu bozacak şeylerden uzak durun. Yüksek seste müzik dinlemek, telefonla uğraşmak gibi eylemler dikkatinizi dağıtır. Acil bir telefon görüşmesi yapmanız gerekirse arabanızı yolun kenarına çekerek konuşmaya çalışın. Arabanın içinde çok sayıda kişi varsa, konuşma ve gürültüyle dikkatinizi dağıtmalarına izin vermeyin. Eğer arka koltuğa üç kişi oturacaksa, daha iyi bir görüş için ortaya en kısa boylu kişiyi oturtun.

Trafik kurallarına uyun
Emniyet kemerinizi takmadan yola çıkmayın. Trafik levhalarına, ışıklara, araç takip mesafesine ve diğer kurallara uyun. Bazı kuralları sıkıcı bulabilirsiniz ama bunların hayatınız için önemli olduğunu düşünün ve keyfi nizin kaçmasına izin vermeyin. Yola çıkmanız için gereken tedbirleri almak size sandığınızdan daha fazla huzur verecektir.

Bir gözünüz aynalarda olsun
Araba kullanırken dikiz aynası ve yan aynalardan gözünüzü ayırmayın. Arkanızdaki araçları kontrol etmeden yapacağınız bir hareket epey riskli durumların yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Zorunlu trafik sigortası ve kasko yaptırmayı unutmayın
Arabanızı ve kendinizi korumak, olası masraflara karşı önlem almak için zorunlu trafik sigortasının yanı sıra kasko yaptırmayı da ihmal etmeyin. Böylece karşılaşabileceğiniz potansiyel risk ihtimallerini düşürerek keyfinizin kaçmasını önlemiş olursunuz.

Bunları unutmayın!

  • Alkollü olarak araç kullanmayın.
  • Araba farlarını hem gündüz hem de gece açık tutun.
  • Direksiyonu iki elinizle birden saat 9.15 pozisyonunda tutun.
  • İyi bir görüş için ayna ve camlarınızı temiz tutun.
  • Yollara kesinlikle güvenmeyin.
  • Yağmurun yağmaya başladığı ilk anlarda ve mıcır dökülmüş yollarda dikkatli olun.
  • Trafikte kimseyle yarışmaya çalışmayın.
  • Yolculuk boyunca vitesi hiçbir zaman boşa almayın.
  • Arabanızda mutlaka güneş gözlüğü ve su bulundurun.