Comments 2
Genel

Araç alım satımı yapan kişilerin 13 Ağustos 2020 tarihine kadar Galeri yetkisi belgesi alması gerekmektedir. Oto alım satım galeri yetki belgesi nedir, nereden nasıl alınır , Galeri yetki belgesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından görevlendirilen kuruluşlar tarafından verilmektedir.

Galeri Yetki Belgesi, araba alım ve satımı yapan kişilerin alması gereken zorunlu bir belge haline geldi. İkinci el araç satış yetki belgesi olarak da bilinen bu belgeyi alabilmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilen işletmelerin yapacağı yazılı sınav ve sonrasındaki mülakat aşamasından başarı ile geçmek gerekiyor.

Galeri Yetki Belgesi Uygulamasına Ne Zaman Geçilecek?

Alınan karara göre ikinci el araba alım ve satımı yapan kişilerin 13 Ağustos 2020 tarihine kadar Galeri yetki belgesini alması gerekmektedir. 13 Ağustos’tan sonra Galeri Yetki Belgesi’ni alamayan kişiler araç alım satımı yapamayacak.

Galeri Yetki Belgesi Alma Şartları

Galeri yetki belgesinin 13 Ağustos 2020 tarihine kadar işletmeler tarafından alınması gerekmektedir. Belgeyi alacak kişilerden herhangi bir koşul aranmayacak. İşletmelerin vergi levhalarının olması ve vergi levhasında araç alım satım ibaresinin yazıyor olması gerekmektedir.

Galeri Yetki Belgesi Kimler İçin Zorunludur?

Galeri yetki belgesini alması zorunlu olan kişiler araç alım satımı yapan esnaflar ve diğer tüzel kişiliklerdir. Tüzel kişilerde şirketten en az 1 kişinin bu belgeyi alması zorunlu tutulmaktadır.

Galeri Yetki Belgesi Başvurusu

Galeri yetki belgesi almak için Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca görevlendirilen özel işletmelere başvuru yapılmalıdır. Başvuru sırasında işletme sahibinin diploması ve araç alım satımına dair nace kodunun olduğu vergi levhasının fotokopisi istenmektedir. Başvuruların ardından yazılı ve sözlü sınav yapılmaktadır.

Galeri Yetki Belgesi Sınavları

Galeri yetki belgesi almak için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından görevlendirilen işletmelerin özel ve sözlü sınavlarına girmek gerekmektedir. Sınavlarda başarı sağlayan kişilerin belgeleri ilgili kurumdan verilir.

Galeri Yetki Belgesi Sınav Soruları

Galeri yetki belgesi almak için yazılı ve sözlü sınavları başarıyla geçmek gerekmektedir. Adaylar ilk olarak yazılı sınava girmektedirler. Yazılı sınavda araç alım satımı yapan kişiler için kolay sorular sorulmaktadır. Yazılı sınavı başarı ile geçen adaylar sözlü mülakata girmek zorundadır.

Galeri Yetki Belgesi Önek Sözlü Mülakat Soruları

Galeri yetki belgesi için yazılı sınavı geçen kişiler sözlü mülakat aşamasına geçerler. Bu aşamada adaylara sözlü cevap verebilecekleri sorular yöneltilmektedir. Sözlü mülakatlarda genellikle sorulan sorular şunlardır:

– İşletmenizi sabah açtığınızda ilk olarak ne yaparsınız?

– Hasarlı, ağır hasarlı ve hasarsız araçlardan hangisini neden seçersiniz?

– Araç alım satım sürecinizi anlatınız.

– Araç resmi sorgulamasın nasıl yapıyorsunuz?

– Noterlerdeki araç alım satım sürecini anlatınız.

– Araç satış sürecinizi anlatın.

– Aracın satılmasından sonraki süreci anlatın.

Galeri Yetki Belgesi Fiyatı

Galeri yetki belgesinin fiyatı genellikle kuruluşlara göre değişiklik göstermektedir. Belge için istenen fiyatlar genellikle 700 TL ila 1000 TL arasındadır.

    • knc_adminsays: Ağu 13, 2022

Comments are closed.