Comments 0
Genel
Hangi Durumlarda Radar Cezası İptal Ettirilebilir?

Tuzak radar olarak tabir edilen radar araçlarının kestiği cezaları iptal ettirebilirsiniz.

Radar Cezası Hangi Durumlarda İptal Ettirilebilir?

Sulh ceza hakimliği, trafikte hız limitini aştığı gerekçesiyle kesilen para cezasını, aşağıdaki iki maddeye dayandırarak iptal etti.

  • Denetim alanı için, tüm yönlerden ve en uzun mesafeden görülebilecek geometrik yapıya (eğimsiz, virajsız) sahip, telsiz, telefon ve diğer haberleşme ve sorgulama cihazlarının kesintisiz ve anlaşılabilir şekilde çalışabileceği karayolu kesimleri seçilir.
  • Viraj, kavşak, köprü ve tünel gibi görüşün azaldığı yerler, kaplamanın daraldığı ya da trafik işaretlemeleri ile geçmenin yasaklandığı yol kesimleri ve yol zemininin karlı veya buzlu olduğu durumlar ile görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda zorunluluk olmadıkça sabit denetim yapılmaz.

Mahkeme verdiği kararda aşağıdaki ifadeleri kullandı.

“Öncelikle kişilerin can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yapılması gereken trafik denetimlerinde, yol kullanıcılarına ceza vermek amacıyla bilgilendirme yapmadan kural ihlali yapmasını beklemek, trafik kurallarının konuluş amacına uygun olmadığı gibi araç sürücülerine tuzak kurulması anlamına gelecektir ki bu durum da çağdaş hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmaz ve kabul edilemez. “

Bu kararla birlikte tuzak radar olarak adlandırılan ve radar aracının görünmediği (virajlı ve eğimli yollar) ve radar uyarı levhası konulmadan kesilen trafik cezalarının iptal edilmesinin önü açıldı.